Az ösztrogéndominancia kialakulása és hatása szervezetünkre

Az ösztrogéndominancia kialakulása és hatása szervezetünkre

Biztosan hallottál már erről a kifejezésről, hogy ösztrogéndominancia. Hogy átlásd és megértsd ennek az állapotnak a létrejöttét, hosszú távon való fennmaradását, valamint kezelési lehetőségeit, röviden, tömören megismertetlek a női hormonrendszer működésével, a hormonok hatásaival és egyensúlytalanságaival, az ösztrogéndominancia tüneteivel, természetes megoldásokkal, valamint egyes fogalmakkal, mint pl.fitoösztrogének, xenoösztogének.


A női hormonrendszer – a petefészek működése

A petefészek páros szerv, a hasüregben, a méh két oldalán helyezkedik el, a méhhez a petevezetővel kapcsolódik. Fő feladata a benne tárolt mintegy 400.000 petesejtből havonta min.1 petesejt megérlelése (tüsző), amely a női ciklus során általában középidőben megreped, majd az érett petesejt a petevezetőbe kerülve halad tovább a méh felé. Amennyiben hímivarsejttel találkozik, megtörténik a megtermékenyítés és osztódásnak indul, majd a méhben elkezdődik a beágyazódás és létrejön a terhesség. Ha nem termékenyül meg, akkor a méhbe érve a menstruációval távozik a szervezetből.

A petefészek 2 hormont termel, az ösztrogént és a progeszteront és ezek egyensúlya elengedhetetlen az egészséges havi ciklus fenntartásához. Mindkét hormonnak megvan a maga szerepe, lássuk, melyek is ezek.


Ösztrogén vagy tüszőhormon

Az ösztrogén szteroid vegyületek, az ösztron, az ösztradiol és az ösztriol kombinációja. Az érő tüsző hámsejtjei termelik, ösztrogén receptorhoz(hormon kötődési hely) kötődve tudja hatását kifejteni. A menstruációs ciklus első felét uralja, ha 28 napos a ciklus, akkor ez az idő a menstruáció 1.napjától a 14.napig tart. Elősegíti a másodlagos női nemi jelleg (pl.emlők) és a női nemi szervek fejlődését, elindítja a méhnyálkahártya vastagodását, növeli a zsírraktárakat, csökkenti az izomtömeget, valamint szabályozza a menstruációs ciklust.

Progeszteron vagy sárgatesthormon

A progeszteron szteránvázas szteroid vegyület. A tüszőrepedést (ovuláció) követően a petefészekben létrejött sárgatest termeli. A menstruációs ciklus második felét uralja, a ciklus 15.napjától a 28.napig tart. Fő feladata a megvastagodott nyálkahártyában a tápanyag felhalmozódás és tápanyagtermelés megteremtése és előkészíti a megtermékenyült petesejt beágyazódását. A terhesség alatt termelődése továbbra is megmarad a relaxinnal együtt, így védi a méh nyálkahártyát, megakadályozza a méh összehúzódásokat és az újabb peteérést.

Fitoösztrogének – növényi vegyületek

A fitoösztrogének növényi eredetű vegyületek, melyek képesek az emberi szervezetben található ösztrogén receptorokhoz kötődni és ott a humán ösztrogénnél enyhébb hatást kifejteni. Nem raktározódik hosszú ideig a szervezetben, kb.1-3 nap alatt kiürül. Pozitív és negatív hatásairól a tudományos kutatások is eltérő eredményeket produkáltak, nincs egyetértés abban sem, hogy hasznos és abban sem, hogy káros lenne fogyasztásuk. Enyhe hatásuk miatt előnyös szempont lehet, hogy a káros xenoösztrogéneket nem engedik az ösztrogénreceptorokhoz kötődni. Nagy mennyiségben az emberi ösztrogén működését gátolja. A fitoösztrogén tartalmú növényi táplálékoknak egyéb tulajdonságaik miatt azonban rendkívül kedvező élettani hatásuk van, mivel optimális mennyiségben tartalmaznak rostokat, a értékes tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat, antioxidánsokat. Fitoösztrogént kb.300 növény tartalmaz, melyek elsősorban izoflavonidok és lignánok

Izoflavonidokat nagy mennyiségben a hüvelyesek (bab, borsó, lencse), a szója, a vöröshere, a lucerna, a cickafark, a komló és az ánizs, 

lignánokat pedig legnagyobb mennyiségben a lenmag tartalmaz, de megtalálható a zöldségekben (sárgarépa, burgonya, édesgyökér, rebarbara), a gyümölcsökben (citrusfélék, szilva-, cseresznye-, szőlő-, alma héj), a magfélékben (napraforgó, földimogyoró, szezámmag), a gabonákban (búza, rozs, zab, árpa) is.


Xenoösztrogének – mesterséges vegyületek

A xenoösztrogének, ösztrogén hatású vegyületek, melyek kívülről, a környezetünkből kerülnek a szervezetünkbe. Agresszív molekulák, melyek elfoglalják szervezetünkben a saját ösztrogén receptorainkat, leutánozzák az emberi ösztrogén hatását és átveszik az irányítást. Nyálkahártyákról szívódik fel, így egyáltalán nem mindegy, hogy milyen levegőt szívunk, mit eszünk és mit iszunk, vagy a gyermekünk mit vesz a szájába. Hosszú ideig raktározódik és nehezen ürül ki a szervezetünkből. Melyek is ezek a vegyületek és hol találkozhatsz velük?

  • faktoros napozókrémek, -olajok, dezodorok (4 metil–benzilidén)

  • élemiszer tartósítószerek (E-320 vagy butil-hidroxi-anizol/BHA)

  • műanyag cumisüveg, ételhordó, PET palackok alapanyaga (biszfenol-A/BPA ).

  • nagy hatású rovarméreg (diklóretilén/DDE)

  • ösztrogén-progesztin kombinációs fogamzásgátló tabletták (szintetikus ösztrogén/etinilösztradiol), kipisilve visszakerül a táplálékláncba.

  • rovarirtó (heptaklór, rákkeltő vegyület)

  • rovarirtó és fa konzerváló anyag (pentaklór–fenol)

  • kozmetikai tartósítószer (parabének/mellrákos tumorokban mindig kimutatható).

  • PVC–ben található legveszélyesebb lágyítószer (DEHP)

  • avasodás-gátló, élelmiszerekben és kozmetikumokban (E-310/propil-gallát)

  • növényi táplálék (pl. gabonával – főleg teljes kiőrlésű gabonából készült pékáruk) - amennyiben penészgombákkal (fuzárium) szennyezett, tartós fogyasztása elkerülhetetlenül ösztrogén dominanciát okoz.


Hormonegyensúly zavara - ösztrogéndominancia

Az ösztrogéndominancia leegyszerűsítve akkor jön létre, mikor az ösztrogén és a progeszteron aránya a progeszteron hátrányára és az ösztrogén javára eltolódik. Két okból alakulhat ki, vagy az ösztrogén szint emelkedik vagy a progeszteron szint csökken. Mivel az ösztrogén elősegíti a zsírraktárak képződését, az ösztrogéndominancia kialakulásában elsődleges okként szerepel egy civilizációs betegség, az elhízás. Minél nagyobb, legfőképpen a hasi zsírszövet mennyisége, annál kifejezettebb, súlyosabb lehet az ösztrogéndominancia és annál előbb alakulhat ki a női szövetek sejtjeinek burjánzása miatt az endometriózis és a PCOS (policisztás petefészek). Súlyos esetben, többek között az ovuláció hiánya miatt is teherbeesési nehézségekkel kell szembenézni. A másik legfőbb ok az egyensúly felborulásához, a krónikus stressz megléte, mert a stresszhormon termeléséhez azt az előanyagot veheti el a szervezet, ami a progeszteron képződéséhez is szükséges , így létrehozva a sárgatesthormon hiányát. A megemelkedett ösztrogénszint blokkolhatja más szervek(mirigyek) működését, egyes hormonok termelődését, valamint elősegítheti a vérrögképződést is.


Az ösztrogéndominancia tünetei

Mivel az ösztrogéndominancia nemcsak kellemetlen tünetekkel jár, hanem súlyosabb, egész életet érintő változásokat, betegségeket okozhat, érdemes minél előbb, elsősorban természetes módszerekkel az egyensúly helyreállítását megkezdeni. Az ösztrogéndominancia tünetei nem specifikusak, ezért nehezen állítható fel diagnózis.

  • menstruációs zavarok, PMS (premenstruációs szindróma), erős menstruációs vérzés

  • fejfájás, akár migrén szerű is

  • test szerte vizesedés, ödémásodás (főleg boka, szemhéj, végtagok)

  • teherbeesési képtelenség, meddőség, vetélés

  • anyagcsere zavarok (pl.inzulinrezisztencia, nem alkoholos zsírmáj)

  • alacsony libidó

  • hajhullás, csökkent szőrzet

  • hüvelyszárazság

  • depresszió, hangulatváltozások, lehangoltság

  • maga a PCOS és az endometriózis is lehet késői tünet

  • lelassult anyagcsere, elhízás

  • fáradtság, levertség, álmosság, ingerlékenység

  • mióma (méh jóindulatú daganata)


Az ösztrogéndominancia kezelése

Az ösztrogéndominancia kezelésében fontos tényező, hogy megtaláljuk az okot, mert az alapprobléma kezelésével a hormonális egyensúly visszaállítható. Elsősorban a szelídebb, természetes, de hatékony kezelési módokat részesítsük előnyben, súlyosabb esetben mindenképpen forduljunk szakemberhez.

Természetes kezelési módok

    1. szemléletváltoztatás

        - kerüljük, amennyire lehetséges a stresszes helyzeteket,

        - vezessük be a napi min.20 perces meditációt vagy lágy zenére ellazulást

    2. életmódbeli változás

        - kezdjünk el sétálni szabad levegőn heti min.háromszor vagy menjünk kirándulni, ha tehetjük,

        - az ülő életmódot minimalizáljuk

        - törekedjünk az ideális testsúly elérésére vagy megközelítésére

        - amennyire tehetjük, azon kozmetikai szerek, dezodorok, krémek használatát                                 minimalizáljuk, melyek xenoösztrogéneket tartalmaznak

    3. táplálkozás megreformálása

        - kerüljük az olyan ételek túlzott fogyasztását, melyek nagy mennyiségben tartalmaznak              ösztrogén hatású vegyületeket (ld.fitoösztrogének)

        - fogyasszunk rendszeresen keresztesvirágú növényeket (brokkloi, karfiol, kelbimbó,                   káposztafélék, karalábé, retek, fehérrépa), mert ezek segítik az ösztrogén lebontását és               kiürítését a szervezetünkből

        - törekedjünk a megfelelő rostbevitelre, mert a rostok a bélbaktériumok táplálékai és az                  egészséges bélflóra támogatja az ösztrogén lebomlását

        - kerüljük a túl sok állati eredetű étel és transzzsír fogyasztását, mert a rossz minőségű állati        késztermékek, húsok antibiotikumokat.

    4. gyógynövények

        - májunk megvédése és regenerálása máriatövis, szilimarin készítményekkel elsődleges              feladatunk, mivel a májban bomlik le az ösztrogén

        - progeszteronhiány ellensúlyozására természetes progeszteron szerű anyag bevitele tabletta       vagy krém formájában (wild yam gyökér)

        - a felesleges ösztrogén kivezetését a bélrendszerből elősegíthetjük a keresztes növények             hatóanyagával, indol-3 karbinol tablettával vagy ugyanezt a hatást érhetjük el a kálcium-D         glükorát szedésével is

        - a hormonegyensúly helyreállításához segítséget nyújthat a barátcserje tabletta vagy krém       formában

Zárszó

Napjainkban az egyre nagyobb szennyezések, a feldolgozott, tartósítószerekben, adalékanyagokban gazdag, tömeggyártott élelmiszerek, valamint a környezeti tényezők hatásaival hormonrendszerünk egyre nehezebben veszi fel a harcot. Viszonylag gyorsan megborul az egyensúlya és a kellemetlen tüneteken felül, egyre súlyosabb állapotromlásokat, betegségek kialakulását idézi elő. A szervezetünk öngyógyító folyamatai, a szelíd, ám hatékony természetes módok és a személyre szabott étrend nagymértékben és viszonylag gyorsan helyreállíthatja a petefészkünk normális működését és szervezetünk egyensúlyát. Kérdéseiddel, problémáiddal bátran fordulj hozzám!


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Az éhség és a folyadékbevitel kapcsolata

A rostok szerepe a táplálkozásban és az egészségmegőrzésben